Følgende eksempel viser et opslag i "Toldordninger" vedrørende en eksport til Canada af organiske kemikalier (monoalkylethere af ethylenglykol) under varekode 2909 4400.
Den måde, du skal bruge Toldtariffen (TARIC) på, er den samme uanset, hvilken toldordning det drejer sig om. Det er blot andre forordninger, fodnoter og betingelser, der skal undersøges.
Ved opslag fremgår det af kolonnen "Toldordningstype", at varekoden kan være omfattet af Eksporttilladelse (Dual use) (478).
(Klik på billedet for at forstørre det.)

Det fremgår også, at varekoden har tilknyttet en dual use-fodnote. Dual-use fodnoter er kendetegnet ved at starte med bogstaverne "DU" (her DU068).
Bemærk, at en varekode kan have mere end én fodnote tilknyttet. Hvis det er tilfældet, vil de alle være listet i kolonnen "Fodnoter".
Hvis du klikker på fodnote-linket, vises en dialogboks på skærmen. Her får du mere information. (I dette eksempel er varen opført på listen over produkter med dobbelt anvendelse (dual use) under kategorinummer 1C111). Den specifikke varebeskrivelse til kategorinummeret (fx 1C111) finder du i kontrollisten.

Du finder den nyeste, og gældende, version ved at klikke på linket under kolonnen Forordning.
(Klik på billedet for at forstørre det.)

Du skal nu undersøge om den vare, du vil eksportere, svarer til beskrivelsen i kontrollisten for det kategorinummer, som dual use-fodnoten henviser til.
I kolonnen "Betingelser", til højre i skærmbilledet, fremgår det med markeringen Vis betingelser, hvilke betingelser der gælder for angivelse af en varekode under denne toldordning.
Når du klikker på "Vis betingelser" vises nedenstående dialogboks på skærmen. Her er anført som betingelse, at én af koderne skal angives for pågældende varekode. Koderne X060 til X071 og Y901 kaldes også certifikatkoder.

X060 til X071 - Eksportlicens
Svarer din vare til produktbeskrivelsen anført i kontrollisten under det konkrete kategorinummer (fx 1C111), er eksporten betinget af, at der foreligger en eksporttilladelse fra Erhvervsstyrelsen.
Hvilken kode der skal angives afhænger af, hvilken type tilladelse Erhvervsstyrelsen har udstedt. I tilladelsen vil det være angivet, hvilken kode, der skal anvendes.
Y901 - Særlige betingelser
Svarer din vare ikke til produktbeskrivelsen i kontrollisten, kan eksporten ske uden eksporttilladelse.
Du skal aktivt erklære det ved at angive koden Y901 i eksportangivelsen.