A køber et parti varer af C i et andet EU land. Gerne noget med høj værdi, som ikke fylder så meget - fx mobiltelefoner.
A sælger partiet videre til en lavere pris til B her i landet. Fordi varen er købt i et andet EU-land, skal A ikke betale moms i forbindelse med købet - man opererer i stedet med en erhvervelsesmoms - og den moms, A skulle afregne i forbindelse med salget, den 'glemmer' A helt.
A lukker og slukker for virksomheden, som en stråmand ofte har fået lov til at stå for - og når Skattestyrelsen så kommer, er der ingen penge at hente hos A.
B har derimod stadig ret til at få fradrag for momsen i forbindelse med købet - med mindre Skattestyrelsen da ligefrem kan bevise, at B også er med i svindelen.
Resultatet er, at statskassen mister momsindtægter. De varer, der var grundlaget for karruselsvig, er derimod ofte på vej endnu en tur - eller flere - rundt over grænserne. At samme telefon ryger rundt i karrusellen 3-4 gange - og måske aldrig når frem til en forbruger - er ikke unormalt.